X Edycja

X edycja Dni Druku 3D w Kielcach – OFICJALNA RELACJA Z EVENTU

 0MAGDALENA PRZYCHODNIAK 16 KWIETNIA 2018 ·RELACJE Z EVENTÓW

tekst i zdjęcia źródło Centrum Druku 3D, więcej… 

Dni Druku 3D to bez wątpienia jedna z najważniejszych imprez branżowych w kraju. Od 2013 roku wydarzenie cieszy się niesłabnącą popularnością, dochodząc w tym roku do imponującego wyniku 10 zorganizowanych edycji. Dla mnie były to pierwsze kieleckie targi – wcześniej miałam okazję uczestniczyć jedynie w jesiennej, VIII edycji imprezy, która (pierwszy i ostatni raz…?) odbywała się w Warszawie. Tegoroczne, jubileuszowe wydarzenie okazało się dokładnie tym czego oczekiwałam – dobrą okazją do zapoznania się z produktami ze świata druku 3D, o których czytamy na co dzień, jednakże bez większych zaskoczeń…

Co czekało na uczestników Targów Obróbki Metali, Obrabiarek i Narzędzi STOM-TOOL odwiedzających halę poświęconą rozwiązaniom z zakresu technologii przyrostowych? Co zwracało ich szczególną uwagę podczas odbywających się w dniach 10-12.04.2018 X Dni Druku 3D? Zapraszam do lektury poniższej relacji.

Producenci i dystrybutorzy drukarek 3D – sektor przemysłowy

Dni Druku 3D to świetna okazja dla osób planujących zakup drukarki 3D do zapoznania się i porównania szerokiej gamy modeli pracujących w różnych technologiach, dedykowanych różnym zastosowaniom. W tym roku po raz kolejny obok desktopowych urządzeń drukujących w technologiach FDM i SLA, uczestnicy mogli zapoznać się z maszynami „większego kalibru„, przeznaczonymi dla branży przemysłowej.

HP i Multi Jet Fusion

Najwięcej uwagi odwiedzających skupiała maszyna prezentowana przez Integart – oficjalnego dystrybutora urządzeń Hawlett-Packard, a także sponsora głównego tegorocznych targów. Pracująca w proszkowej technologii przemysłowa drukarka 3D Jet Fusion była przedstawiana przez dystrybutora jako nieunikniona rewolucja w masowej produkcji z wykorzystaniem druku przestrzennego, oferując dziesięciokrotnie szybsze wytwarzanie detali w porównaniu do innych metod wytwórczych tego typu.

Na stoisku prezentowana była nie tylko sama drukarka 3D, ale i dodatkowa infrastruktura wymagana do prawidłowego przeprowadzania procesu wytwarzania przestrzennego (m.in. zasobniki i mieszalniki materiału).

Co więcej, Integart poinformował o pierwszym w Polsce wdrożeniu systemu do druku przestrzennego w technologii Multi Jet Fusion w podwarszawskiej firmie usługowej Cubic Inch.

ProSolutions & CadXpert 

Na stoiskach oficjalnych dystrybutorów rozwiązań Stratasys w Polsce – ProSolutions i CadXpert prezentowane były profesjonalne maszyny, pracujące w technologiach FDM i PolyJet. CadXpert przedstawił trzy maszyny: Stratasys F170 i F370 oraz Objet 30 Prime. Co więcej, na stoisku krakowskiego dystrybutora zwiedzający mogli zapoznać się również z ofertą desktopowych drukarek 3D  Formlabs i MakerBot.

CadXpert przygotował sporo nowości, m.in. kompletny ekosystem Formlabs, w skład którego wchodzi drukarka 3D The Form 2 oraz urządzenia do post-processingu: Form Wash i Form Cure. Dla drugiego urządzenia była to oficjalna, polska premiera. Firma pokazała także Experimental Extruder – nową głowicę od MakerBot.

3D Lab

3D Lab, obok dystrybuowanych drukarek 3D do metalu produkcji OR Laser i 3D Systems zaprezentował własne urządzenie – słynny ATO One, pierwszy na świecie atomizer proszków metalicznych przeznaczony do pracy w standardzie biurowym.

Urządzenie miało swoją światową premierę blisko pół roku temu na targach formnext we Frankfurcie nad Menem, gdzie wzbudziło ogromne zainteresowanie wielu uczestników. Rozwijana obecnie w dziale R&D firmy technologia atomizowania jest alternatywą dla klasycznych metod atomizacji proszku, która pozwoliła na przeniesienie metody ich produkcji do urządzenia o znacznie mniejszym rozmiarze i relatywnie niewielkiej cenie.

SondaSys & Solveere

Jak mówią organizatorzy, dla uczestników obecność profesjonalnych systemów produkcyjnych na Dniach Druku 3D traktowana jest jak coś oczywistego, jednak SondaSys budził duże zaciekawienie wśród odwiedzających stoisko. Pierwszy polski, w pełni profesjonalny system wytwarzania w technologii SLS, który również był po raz pierwszy prezentowany na zeszłorocznym formnext, stanowił jedną z największych atrakcji targów.

Na stoisku Solveere zwiedzający mogli zobaczyć inne, mniejsze urządzenie pracujące w technologii SLS – Sinterit Lisę, desktopową drukarkę 3D krakowskiego producenta, która od tego roku jest w ofercie firmy.

Bibus Menos

Pokaźne stoisko przedstawił dwukrotny zdobywca tytułu najlepszego dystrybutora przemysłowych drukarek 3D w plebiscycie CD3D – Bibus Menos. Na swoim miejscu targowym zaprezentował najnowsze urządzenia w ofercie – niemieckiego EOS oraz szwajcarskiego Sintratec. Odwiedzający mogli zapoznać się z wydrukami wykonanymi na maszynach obydwu producentów.

Bibus Menos jest także dystrybutorem rozwiązań VERASHAPE – na ich stanowisku odwiedzający mogli po raz pierwszy zobaczyć nowe urządzenie VSHAPER 500, które wyróżnia obszar roboczy o wymiarach 440 x 430 x 450 mm oraz ekstruder V-PORT wyposażony w dwie głowice V-JET.