Drukarka 3D do ceramiki

Projekt  mechaniki – Janusz Wójcik
Projekt sterowania – Paweł Rokita

Drukarka powstała z myślą o druku gliną, masami ceramicznymi oraz innymi masami o gęstej konsystencji.
Drukarka jest przeznaczona zarówno dla pracowni ceramicznych, szkół jak i użytkowników indywidualnych.
Konstrukcja jest wyjątkowo sztywna oparta na podstawie z kamienia. Wszystkie podzespoły mechaniczne drukarki to profesjonalne elementy stosowane w przemyśle maszynowym.
Drukarka została oparta na układzie delta. Z racji swojej konstrukcji znakomicie nadaje się dla drukarki, która podczas użytkowania wymaga częstego mycia.  Cały elektroniczny układ sterowania wraz z silnikami został umieszczony w górnej części drukarki. Do samej drukarki doprowadzone jest  bezpieczne 24v napięcie. Gwarantuje to pełne bezpieczeństwo użytkowania.
Sercem drukarki do ceramiki jest extruder. Będą dostępne dwa rodzaje extruderów. Pierwszy z myślą o pracowniach ceramicznych to extruder napędzany sprężonym powietrzem w układzie Bowdena. Duża pojemność zbiornika z gliną zapewnia nieprzerywane wydruki wykorzystujące całe pole pracy drukarki.  Drugi extruder jest napędzany silnikiem z bezpośrednim podawaniem gliny z plastikowej kartuszy.  Kartusze można napełniać wielokrotnie, dowolnie komponowanymi masami.  Ten rodzaj extrudera jest polecany dla odbiorców indywidualnych oraz szkół. Sterowanie drukarki umożliwia w momencie skończenia się masy w kartuszu, zatrzymanie wydruku i wymianę kartuszy na pełną.
Drukarka zapewnia wysoki komfort pracy. Daje możliwość eksperymentowania z masami. Możliwe jest stosowanie mas samoutwardzalnych różnokolorowych. Można również stosować masy na bazie żywic. Dzięki temu wydruki będą przewyższać wytrzymałością mechaniczną wydruki w technologii FDM. Dysze w kilku rozmiarach zapewnią możliwość druku w różnych rozdzielczościach.
Drukarka z nazwy jest przypisana do wydruków ceramicznych jednak  daje możliwość eksperymentowania z wieloma rodzajami mas.

Dane techniczne drukarki:
Gabaryty zewnętrzne :  wys. 110cm, podstawa 60 cm x 60 cm
Waga : 50 kg.
Podstawa kamienna, konstrukcja aluminiowa.
Gabaryt wydruku: średnica 20 cm, wysokość 35 cm
Extrudery dostępne do wyboru:
zasilany sprężonym powietrzem  w układnie Bowden,
zbiornik o pojemności 15 kg.
napędzany silnikiem dla kartusz o pojemności 310ml.
Oprogramowanie :  open sores
Dysze:  1mm;   1,5mm;   2mm

https://www.youtube.com/watch?v=wQKJec_VCAk