Projekty

 Nasze projekty nad którymi pracujemy.

Próba bicia rekordu Guinnessa

z Robertem Lewandowskim w roli głównej

„Lewandowski: gwiazda światowych rozmiarów”

Mimo, że piłkarz Robert Lewandowski do najniższych nie należy, już 29 września zostanie oficjalnie największą polską gwiazdą. Wszystko za sprawą Stowarzyszenia Naukowo – Technicznego FabLab Kielce, który na warszawskich dniach druku planuje pobić światowy rekord Guiness’a.

29 września warszawiacy będą mieli okazję zobaczyć kolejną próbę zdobycia rekordu Guiness’a. Na terenie hal targowych Expo XXI Warszawa ustawiona zostanie monumentalna rzeźba piłkarza wykonana w technologii druku 3d na polskich drukarkach Urbicum i Gaia Multitool . Jak mówią organizatorzy – Nie mógłby to być nikt inny, razem z człowiekiem znanym z niezachwianej chęci do walki, chcemy pobić światowy rekord!.

Obecnie rekord największego wydrukowanego manekina należy do Brytyjczyków, firma Backface wykonała podobiznę słynnego prezentera, Jon’a Bentley’a, mierzącą 2,05 m, pobijając tym samym poprzedni rekord o 5cm.

Robert Lewandowski w zeszłym miesiącu poddał się procesowi skanowania w firmie Smarttech – To pierwszy i jeden z ważniejszych etapów – mówi prezes stowarzyszenia Janusz Wójcik – Od dokładności wykonanego skanu bezpośrednio zależy wykonanie druku, a co za tym idzie ogólny wygląd monumentu.

Wydarzenie odbędzie się 29 września 2016, w czasie Dni Duku 3D w Warszawie, na halach targowych Expo XXI. Będzie to pierwsza atrakcja zaproponowana przez organizatorów w ramach dwudniowej imprezy z drukiem 3D.

29-30 września 2016, Expo XXI Warszawa, wstęp wolny.

 

Wydruk wysokość  3m 6 cm z PLA

Czas druku 350 godzin na drukarkach Urbicum i Gaia Multitool

Rekord bije FabLab Kielce

Firmy które uczestniczyły w przygotowaniach:

FabLab Kielce – postprocesing

Smarttech – skanowanie

Urbicum – wydruk

SUPEREXPO.COM – oprawa medialna

Gaia Multitool – wydruk

oraz partner Instytut of Design Kielce

miejsce i czas bicia rekordu 29 wrzesień 2017r. godz. 14.00

próba bicia rekordu będzie polegała na pomiarze wysokości manekina przez uprawnionego geodetę.

 

 

Gaia Multitool MAXX

drukarka o ogromnej objętości druku: średnica 47cm, wysokość 125cm

dsc03789

Replika Matki Boskiej Łokietkowej z Wiślicy

dsc04095 dsc04046

Wiślica, miejscowość położona na Ponidziu, lewym brzegu Nidy w województwie świętokrzyskim.

„Wieki temu nazwa miejscowości była wymieniana jednym tchem z Krakowem i Sandomierzem. Jednak najazdy mongolskie, potop szwedzki, powstania i wojny z każdym pożarem zacierały pamięć o  znaczeniu miasta, któremu w 1409 roku król Jagiełło nadał Prawo magdeburskie,  wcześniej bo w wieku XII książę Kazimierz uczynił z niego siedzibę swojego dworu, a jeszcze wcześniej Król Bolesław Chrobry zbudował tu gród obronny, strzegący przeprawy przez Wisłę ważnego handlowego szlaku  wiodącego z Pragi na Ruś Kijowską…. Ale to jeszcze nic, sięgając dalej w otchłań czasu, możemy wnosić na podstawie tzw. Legendy Panońskiej (czyli Żywota Św. Metodego), że oto Wiślica była stolicą potężnego Państwa Polan i to jeszcze przed oficjalnym chrztem Polski, który ponoć i tu odbył się wcześniej bo w 880 roku.

Zwiedzając Wiślicę musimy sobie zdać sprawę, że jesteśmy w samym sercu Rzeczpospolitej. To tu wychowywali się przyszli królowie. To tu spotykało się rycerstwo i powstawały statuty regulujące życie państwa. Tutaj kwitło życie gospodarcze, którego ukoronowaniem była wyrafinowana architektura i sztuka. Dziś możemy zobaczyć jedynie część skarbów  tej ziemi z unikatową w skali świata, posadzką Wiślicką na czele.

Tym świetnym dziejom, od wieków , przygląda się nie mniej sławna Madonna Łokietkowa.  Rzeźba pochodząca z trzynastego wieku była świadkiem modlitw królów  polskich o pomyślność dla kraju. Madonna wykuta w kamieniu, wyraźnie się uśmiecha. Zważywszy na  zawiłe losy państwa polskiego, ten uśmiech  dodaje  otuchy również na przyszłość.”

Pewnego dnia zawitali do Fablabu Kielce ks. Stanisław Sarek i dyrektor Wzgórza Zamkowego w Kielcach Pan Rafał Nowak. Padły słowa, że jest potrzeba pokazania Matki Bożej Uśmiechniętej na ołtarzu polowym, podczas Światowych Dni Młodzieży 2016 w Diecezji Kieleckiej spotkanie w Wiślicy. Oczywiście wszyscy uznali, iż najlepszą technologią do uzyskania zamierzonego celu będzie druk 3d. Czasu jak zwykle w takich projektach było zbyt mało – 4 tygodnie.  Ponieważ figura nie miała być super wierną kopią postanowiliśmy wykonać skanowanie fotogrametryczne aparatem lustrzankowym.  Niestety pomimo pracy trzema aparatami, przy dwóch sesjach zdjęciowych zbyt mała ilość światła w Bazylice Wiślickiej nie pozwoliła na wykonanie zadawalającego pliku stl. Z pomocą przyszła nam firma Smarttech, która po starej znajomości wykonała profesjonalny skan. Zwróciliśmy się z prośbą do naszych przyjaciół i kolegów posiadających drukarki 3d. Sami na Gai Multitool nie byliśmy w stanie czasowo podołać temu przedsięwzięciu. Druk trwał w sumie około 280 godzin, figury o wysokości 140cm i szerokości 40cm. Drukowaliśmy z PLA. Później klejenie, szpachlowanie i uszlachetnienie powierzchni. Wiele osób zaangażowało się w wykonanie tej pracy: firma Urbicum z Krakowa , Marcin Drabik, Tomasz Bajor, Kamil Rowiński oraz Paweł Rokita i Janusz Wójcik z FabLab Kielce.

 

 

Drukarka 3d Gaia do druku gliną i tworzywami sztucznymi.

20140510_124957
Drukarka 3D do ceramiki Gaja 3D
drukarka_gaja_multitools_3
Drukarka Gaia Multitool

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Drukarka FDM  –  Fiber 3D

logo Fiber 3D

 

 

 

 

 

 

 

 

Ekstrudery do drukarek 3d Goliat

Drukarka Mendelmax 1,5

mendelmax1

 

3DP FENIX alfa

fenix