Projekty

 Nasze projekty nad którymi pracujemy.

Pobity rekord Guinnessa

z Robertem Lewandowskim w roli głównej

„Lewandowski: gwiazda światowych rozmiarów”

Mimo, że piłkarz Robert Lewandowski do najniższych nie należy, 29 września został oficjalnie największą polską gwiazdą. Wszystko za sprawą Stowarzyszenia Naukowo – Technicznego FabLab Kielce, który na warszawskich dniach druku pobił światowy rekord Guiness’a.

29 września warszawiacy mieli okazję zobaczyć pobicie rekordu Guiness’a. Na terenie hal targowych Expo XXI Warszawa ustawiona została monumentalna rzeźba piłkarza wykonana w technologii druku 3d na polskich drukarkach Urbicum i Gaia Multitool . Jak mówią organizatorzy – Nie mógłby to być nikt inny, razem z człowiekiem znanym z niezachwianej chęci do walki, chcemy pobić światowy rekord!.

Dotychczas rekord największego wydrukowanego manekina należał do Brytyjczyków, firma Backface wykonała podobiznę słynnego prezentera, Jon’a Bentley’a, mierzącą 2,05 m, pobijając tym samym poprzedni rekord o 5cm.

„Robert Lewandowski w zeszłym miesiącu poddał się procesowi skanowania w firmie Smarttech – To pierwszy i jeden z ważniejszych etapów – mówi prezes stowarzyszenia Janusz Wójcik – Od dokładności wykonanego skanu bezpośrednio zależy wykonanie druku, a co za tym idzie ogólny wygląd monumentu.”

Wydarzenie odbyło się 29 września 2016, w czasie Dni Duku 3D w Warszawie, na halach targowych Expo XXI.

Wydruk wysokość  3m 6 cm z PLA

Czas druku 350 godzin na drukarkach Urbicum i Gaia Multitool

Rekord pobił: FabLab Kielce

Firmy które uczestniczyły w przygotowaniach:

FabLab Kielce – postprocesing

Smarttech – skanowanie

Urbicum – wydruk

SUPEREXPO.COM – oprawa medialna

Gaia Multitool – wydruk

oraz partner Instytut of Design Kielce

miejsce i czas bicia rekordu 29 wrzesień 2017r. godz. 14.00

Pomiar został wykonany przez uprawnionego geodetę.

termoformierka Vacu3d

pierwsza na świecie desktopowa termoformierka z własnym agregatem podciśnienia sterowana mikroprocesorem z kolorowym dotykowym wyświetlaczem. Urządzenie posiada nowatorskie rozwiązanie mechaniczne załadunku folii. Zastosowano również autorskie rozwiązanie niezniszczalnych uszczelek ze stali nierdzewnej.

Vacu3d – to zupełnie nowe spojrzenie na proces termoformowania. Vacu3d pozwala na produkcję prototypów oraz krótkich serii produkcyjnych w technologii termoformoformowania. Technologia ta pozwala na wytworzenie obudów, opakowań a nawet elementów konstrukcyjnych oraz gotowych przedmiotów, na podstawie modeli wykonanych przy użyciu druku 3D. Od lat używana jest w przemyśle na dużą skalę, a dziś śmiało wkracza w świat Rapid Prototipingu.

Gaia Multitool MAXX

drukarka o ogromnej objętości druku: średnica 47cm, wysokość 125cm

dsc03789

Replika Matki Boskiej Łokietkowej z Wiślicy

dsc04095 dsc04046

Wiślica, miejscowość położona na Ponidziu, lewym brzegu Nidy w województwie świętokrzyskim.

„Wieki temu nazwa miejscowości była wymieniana jednym tchem z Krakowem i Sandomierzem. Jednak najazdy mongolskie, potop szwedzki, powstania i wojny z każdym pożarem zacierały pamięć o  znaczeniu miasta, któremu w 1409 roku król Jagiełło nadał Prawo magdeburskie,  wcześniej bo w wieku XII książę Kazimierz uczynił z niego siedzibę swojego dworu, a jeszcze wcześniej Król Bolesław Chrobry zbudował tu gród obronny, strzegący przeprawy przez Wisłę ważnego handlowego szlaku  wiodącego z Pragi na Ruś Kijowską…. Ale to jeszcze nic, sięgając dalej w otchłań czasu, możemy wnosić na podstawie tzw. Legendy Panońskiej (czyli Żywota Św. Metodego), że oto Wiślica była stolicą potężnego Państwa Polan i to jeszcze przed oficjalnym chrztem Polski, który ponoć i tu odbył się wcześniej bo w 880 roku.

Zwiedzając Wiślicę musimy sobie zdać sprawę, że jesteśmy w samym sercu Rzeczpospolitej. To tu wychowywali się przyszli królowie. To tu spotykało się rycerstwo i powstawały statuty regulujące życie państwa. Tutaj kwitło życie gospodarcze, którego ukoronowaniem była wyrafinowana architektura i sztuka. Dziś możemy zobaczyć jedynie część skarbów  tej ziemi z unikatową w skali świata, posadzką Wiślicką na czele.

Tym świetnym dziejom, od wieków , przygląda się nie mniej sławna Madonna Łokietkowa.  Rzeźba pochodząca z trzynastego wieku była świadkiem modlitw królów  polskich o pomyślność dla kraju. Madonna wykuta w kamieniu, wyraźnie się uśmiecha. Zważywszy na  zawiłe losy państwa polskiego, ten uśmiech  dodaje  otuchy również na przyszłość.”

Pewnego dnia zawitali do Fablabu Kielce ks. Stanisław Sarek i dyrektor Wzgórza Zamkowego w Kielcach Pan Rafał Nowak. Padły słowa, że jest potrzeba pokazania Matki Bożej Uśmiechniętej na ołtarzu polowym, podczas Światowych Dni Młodzieży 2016 w Diecezji Kieleckiej spotkanie w Wiślicy. Oczywiście wszyscy uznali, iż najlepszą technologią do uzyskania zamierzonego celu będzie druk 3d. Czasu jak zwykle w takich projektach było zbyt mało – 4 tygodnie.  Ponieważ figura nie miała być super wierną kopią postanowiliśmy wykonać skanowanie fotogrametryczne aparatem lustrzankowym.  Niestety pomimo pracy trzema aparatami, przy dwóch sesjach zdjęciowych zbyt mała ilość światła w Bazylice Wiślickiej nie pozwoliła na wykonanie zadawalającego pliku stl. Z pomocą przyszła nam firma Smarttech, która po starej znajomości wykonała profesjonalny skan. Zwróciliśmy się z prośbą do naszych przyjaciół i kolegów posiadających drukarki 3d. Sami na Gai Multitool nie byliśmy w stanie czasowo podołać temu przedsięwzięciu. Druk trwał w sumie około 280 godzin, figury o wysokości 140cm i szerokości 40cm. Drukowaliśmy z PLA. Później klejenie, szpachlowanie i uszlachetnienie powierzchni. Wiele osób zaangażowało się w wykonanie tej pracy: firma Urbicum z Krakowa , Marcin Drabik, Tomasz Bajor, Kamil Rowiński oraz Paweł Rokita i Janusz Wójcik z FabLab Kielce.

Drukarka 3d Gaia do druku gliną i tworzywami sztucznymi.

20140510_124957
Drukarka 3D do ceramiki Gaja 3D
drukarka_gaja_multitools_3
Drukarka Gaia Multitool

Drukarka FDM  –  Fiber 3D

logo Fiber 3D

Ekstrudery do drukarek 3d Goliat

Drukarka Mendelmax 1,5

mendelmax1

3DP FENIX alfa

fenix